Lampy liniowe LED – poznaj ich zastosowanie i najważniejsze zalety

0

Oświetlenie liniowe od wielu lat jest standardem w przestrzeniach biurowych. Obecnie na popularności zyskują przede wszystkim oprawy liniowe LED. Rosnące zainteresowanie tym rodzajem oświetlenia wynika z konieczności zapewnienia pracownikom komfortowych i bezpiecznych warunków pracy, ale jednocześnie z potrzeby ograniczenia zużycia energii. W te oczekiwania doskonale wpisują się właśnie lampy liniowe LED. Co warto o nich wiedzieć? Jakie są ich zalety? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.

Czym są lampy liniowe LED?

Charakterystyczną cechą wszystkich lamp liniowych jest podłużny kształt oprawy. Obecnie w ofertach producentów można znaleźć bardzo efektowne i jednocześnie efektywne oprawy, które idealnie korespondują z minimalistycznym wystrojem pomieszczeń biurowych. Jest to uniwersalny rodzaj oświetlenia, który z powodzeniem można zastosować m.in.:

  • nad biurkiem czy innym stanowiskiem pracy,
  • w korytarzu,
  • w szatni,
  • w salach konferencyjnych i szkoleniowych,
  • nad liniami produkcyjnymi,
  • w magazynach.

Jak widać profesjonalne zastosowanie lamp liniowych LED jest bardzo szerokie i sprawdzą się one w praktycznie dowolnym zakładzie pracy, biurowcu etc. Warto w tym miejscu podkreślić, że współczesnych opraw liniowych wykorzystujących technologię LED nie należy utożsamiać z oprawami liniowymi sprzed kilkudziesięciu lat – tamte mocno irytowały migotaniem oraz hałaśliwą pracą, co było związane ze stosowaniem świetlówek jarzeniowych lub niskiej jakości dławików montowanych w oprawie. Obecnie ten problem w ogóle nie występuje, ponieważ klasyczne świetlówki zostały zastąpione technologią LED.

Źródło świata

Oczywiście źródłem światła w nowoczesnych belkach zaliczanych do oświetlenia liniowego są diody LED – stosuje się dwa rodzaje tego oświetlenia, czyli wymienne (tzw. „świetlówki LED”) oraz niewymienne. To już właściwie standard, który bardzo szybko wypiera klasyczne źródła, włącznie ze świetlówkami energooszczędnymi.

Tutaj ujawnia się nam pierwsza, a jednocześnie kluczowa zaleta oświetlenia liniowego LED. Mamy na myśli bardzo niskie zużycie energii. Takie oprawy zaopatrzone w diody LED potrafią zużywać nawet o 80 proc. mniej prądu w porównaniu z klasycznymi, stosowanymi przed laty świetlówkami jarzeniowymi. To musi dać do myślenia każdemu przedsiębiorcy, który dziś ponosi bardzo wysokie koszty z tytułu rachunków za zakup energii elektrycznej.

Jeśli więc w firmie znajduje się np. kilkaset źródeł światła, to wymiana tylko części z nich na nowoczesne oświetlenie liniowe LED zagwarantuje odczuwalne oszczędności – i to już od pierwszego okresu rozliczeniowego z zakładem energetycznym.

Co z komfortem użytkownika?

Względy ekonomiczne są oczywiście ważne, natomiast nie możemy zapominać, że od oświetlenia oczekujemy przede wszystkim skuteczności – a już zwłaszcza wtedy, gdy ma być ono wykorzystywane do celów profesjonalnych. Pod tym względem lampy liniowe LED wypadają bardzo dobrze.

Współczesne diody LED w niczym nie ustępują klasycznym źródłom światła – zapewniają wręcz lepszą moc świetlną przy dużo niższym zużyciu energii, gwarantując również wysoki komfort pracy przy sztucznym oświetleniu. Dodatkową zaletą lamp liniowych LED jest natomiast to, że padające z nich światło jest kierowane zarówno w to miejsce, w którym potrzebujemy dobrej widoczności (na przykład na biurko, maszynę, podłogę, umywalkę etc.), jak i w jego okolicę – dlatego takie lampy stosuje się również w magazynach wysokiego składowania.

To warto wiedzieć

Do zastosowań biurowych rekomendujemy wybór lamp liniowych LED emitujących światło o barwie białej neutralnej i temperaturze barwowej 4000K.

Ponadprzeciętna trwałość

Bardzo ważną zaletą każdego rodzaju oświetlenia LED jest właśnie wysoka trwałość. Ma to istotne znaczenie w sytuacji, gdy dziś przedsiębiorca ponosi wysokie koszty regularnej wymiany źródeł światła – a już zwłaszcza wtedy, gdy nie ma do nich łatwego dostępu (dotyczy to na przykład oświetlenia sufitowego).

To warto wiedzieć

Szacuje się, że trwałość markowych diod LED wynosi nawet do 50 000 godzin ciągłego świecenia, czyli nawet 50-krotnie więcej niż w przypadku klasycznych świetlówek jarzeniowych.

Biorąc pod uwagę ten argument można napisać, że wymiana obecnego oświetlenia w firmie na lampy liniowe LED jest bardzo dobrą inwestycją, która będzie przynosić przedsiębiorcy wymierne korzyści przez wiele lat.

Lampy liniowe LED – nie tylko do zastosowań profesjonalnych

W tym artykule skupiliśmy się na wykorzystaniu lamp liniowych LED w przestrzeni biurowej, magazynowej czy produkcyjnej, natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować ten rodzaj oświetlenie także w budynkach prywatnych.

Na rynku są dziś dostępne lampy liniowe LED o bardzo interesującej stylistyce, które szczególnie dobrze pasują do nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz oraz do modnego stylu loftowego (zwłaszcza modele wiszące). Mogą one stanowić efektowną i efektywną alternatywę dla chociażby lamp sufitowych, stołowych, plafonów czy kinkietów ściennych lub po prostu być dla nich uzupełnieniem.

Szeroki wybór belek i opraw liniowych LED znajdziesz w ofercie marki Kanlux, z którą możesz się zapoznać na stronie internetowej https://www.kanlux.com/pl/produkty/16028/belki-i-oprawy-liniowe. Warto dodać, że Kanlux produkuje we własnej fabryce w Polsce oprawy liniowe Kanlux ALIN, które można dopasować do indywidualnych projektów biurowych i domowych.

Related Posts