Wielkie znaczenie małej architektury

0

Architekturę stanowią małe i duże obiekty materialne, które powstały na ziemi z inicjatywy człowieka i dla jego dobra. Architektura ma służyć ludziom i zaspakajać potrzeby człowieka niezależnie od tego, czy jest ona duża, czy mała.
Na świecie są różne typy architektury. Jest architektura miejska i architektura wiejska. Bardziej szczegółowy podział, to architektura Sakralna, architektura mieszkalna, architektura rekreacyjna, architektura użytku publicznego, jak i mała architektura pełniąca również ważną rolę w życiu społecznym i osobistym.

Mała architektura
Mała architektura jest zespołem niewielkich obiektów budowlanych , które są wznoszone w celu zagospodarowania terenów miejskich, jak osiedla, parki, zakłady pracy, ogrody. Jak i wyposażeniem miejsc przykościelnych i nie tylko przykościelnych, poprzez Krzyże przydrożne, Kapliczki, Figury Święte. Jak również wyposażeniem terenów wiejskich w place zabaw dla dzieci w szkole, wiejskie place zabaw dla dzieci, czy aranżacje indywidualnych ogrodów, itd.
Architekt przestrzeni
Rodzaje małej architektury
Rodzajów małej architektury jest wiele podobnie, jak i dużej architektury. Mała architektura powstaje w celach użytkowych, w celach rekreacyjnych, jak i w celach ozdobnych. Bardzo ważną jej cechą jest funkcjonalność.
Do małej architektury zalicza się domki letniskowe, domki narzędziowe, altanki, ławki parkowe, fontanny, rzeźby, stoliki ogrodowe, krzesła, płotki ozdobne, donice na kwiaty. A także elementy na placu zabaw, jak piaskownice, huśtawki, zjeżdżalnie. I przedmioty użytkowe, jak kosze na śmieci, popielnice, stojaki na rowery, słupy parkingowe, balustrady, ogrodzenia zabezpieczające i jeszcze wiele innych.
Do wytwarzania małej architektury stosuje się tworzywo sztuczne, stal, aluminium, kamień, beton, drewno, szkło. Z czego najbardziej mocnym materiałem jest stal i kamień. Materiały te są trwałe i praktyczne. Nie poddają się łatwo sile mechanicznej i złym warunkom atmosferycznym.

Rola małej architektury
Mała architektura pełni ogromną rolę użytkową. Nie tylko jest pomocna, lecz również zabawia i dostarcza przyjemności wzrokowych, gdy wspaniale komponuje się w środowisko. Mała architektura przede wszystkim ułatwia życie. W miastach i na wiejskich placach zabaw pozwala dzieciom bawić się na świeżym powietrzu i do woli zażywać ruchu, a starszym w mieście odpocząć na ławce przy fontannie lub w sąsiedztwie drzew. A na wsi delektować się spokojem w altance stojącej w ogrodzie.
Domki letniskowe także wchodzące w skład malej wiejskiej architektury i dają możliwość odpoczynku i nocowania na łonie natury podczas na przykład weekendu lub urlopu.
Rola małej architektury w aranżacji ogrodu jest ogromna. Ogród stanowi, jak gdyby przedłużenie domu. W dobrze urządzonym i zagospodarowanym ogrodzie w porze letniej spędzamy dużo czasu my sami, nasi domownicy, a nawet przyjmowani przez nas goście. Aby ogród stał się miejscem rekreacyjnym konieczne jest wyposażenie go w małą architekturę. Podstawowym elementem są meble ogrodowe, altanka i miejsce zabaw dla dzieci. W ogrodzie odpoczywamy i regenerujemy nasz organizm, grillujemy, w ogrodzie hasają nasze dzieci i biegają domowe zwierzęta. Dlatego warto zadbać, o ten kawałek terytorium okalający nasz dom.

Related Posts